Tráva nebo LSD už netáhnou. Mladí častěji sahají po alkoholu, dívky zapíjejí deprese

Lucie Šaléová
před 10 hodinami
Mladí lidé kolem 16 let upouštějí od užívání nelegálních drog jako marihuana, LSD či pervitin. Podle posledních průzkumů se více upínají na alternativní náhražky cigaret či často rizikově pijí. Jak je možné, že je v Česku takový nárůst spotřeby alkoholu u mládeže třeba oproti Skandinávii?
Mládež má stále sklony zkoušet alkohol.
Mládež má stále sklony zkoušet alkohol. | Foto: Aktuálně.cz

"Míra konzumace alkoholu je vyrovnaná u chlapců i dívek. V některých ukazatelích rizikového pití sledujeme v posledním období vyšší hodnoty u dívek, například v případě pití nadměrných dávek alkoholu nebo zkušeností s opilostí," říká vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.

Přitom spotřeba alkoholu studentů kolem 16. roku mezi roky 2011 a 2019 klesala, ale od minulého roku opět roste počet pravidelných konzumentů. Ve srovnání například se skandinávskými zeměmi, kde je alkohol těžko dostupný a ještě velmi drahý, se Česko umisťuje na předních příčkách rizikových pijanů mezi mladými lidmi.

Chomynová upozorňuje, že zatímco chlapci požívají alkoholické nápoje většinou pro zábavu, dívky tím zahánějí chmury, špatnou náladu a psychické problémy. V čemž je u nich větší riziko překročení hranice závislosti. 

Víc mladých užívá psychoaktivní léky

Kromě nikotinových náhražek, vapování či tabákových sáčků se dostaly do obliby u žáků devátých tříd základních škol či studentů prvního ročníku středních škol léky na předpis. Především jde o psychoaktivní léky.

"Sedativa, hypnotika nebo anxiolytika předepsaná lékařem dlouhodobě užívá pět procent dospívajících a dalších pět procent užívá dlouhodobě antidepresiva. Léky s psychoaktivním účinkem získané bez lékařského předpisu za účelem dostat se takzvaně do nálady nebo v kombinaci s alkoholem užilo aspoň jednou v životě 23 procent dospívajících," popisuje  Chomynová, koordinátorka české části studie Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) za rok 2024.

Loni se do studie zapojilo téměř 113 900 šestnáctiletých z 37 zemí, Česku to bylo 2977 mladistvých.

Rizikem jsou i sociální sítě a hry

Dalším varovným signálem je silný nárůst závislosti na moderních technologiích, hrách a hazardu. Třetina dospívajících tráví ve všední den více než čtyři hodiny denně na sociálních sítích, téměř polovina sleduje stejně dlouho videa na YouTube a 18 procent z nich denně nadměrně hraje videohry. 

Zatímco na sociálních sítích tráví čas především dívky, hraní digitálních her je nadále doménou chlapců. Ale i u holek za posledních pět let významně hraní vzrostlo. 

"Dlouhodobě nám chybí systémovější preventivní přístup k rodičům, kteří významně přispívají k formováním postojů k užívání návykových látek i dalším formám rizikového chování u dětí. Ale je problém i na úrovni komunity a k celkovému nastavení kulturního a společenského prostředí," říká ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky Lucia Kiššová.

Podle ní je nezbytné investovat prostředky do sítě služeb prevence a léčby, aby mohli co nejvíce pomoci současným dětem s rizikovým chováním.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy
OSZAR »